Logo Logo

Predstavljena edukativna brošura radi suzbijanja strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja (SLAPP tužbi)

U prostoru Agencije za elektroničke medije predstavljena je edukativna brošura radi suzbijanja strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja, tzv. SLAPP tužbi.

Brošuru su predstavili članovi Radne skupine za suzbijanje SLAPP-a i Nacionalnog koordinacijskog odbora za provedbu mjera Akcijskog plana razvoja kulture i medija te kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara:

  • Jasna Vaniček-Fila, nacionalna koordinatorica projekata za sigurnost novinara Vijeća Europe i OSCE-a te članica Vijeća za elektroničke medije
  • Petra Jurina, načelnica Sektora za propise građanskog materijalnog i trgovačkog prava Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
  • Dušan Miljuš, predstavnik Sindikata novinara Hrvatske u Radnoj skupini za suzbijanje SLAPP-a
  • Ivan Buča, glavni urednik 24sata i član Radne skupine za suzbijanje SLAPP-a 

Prisutnima se obratila i Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija, budući da je Nacionalni koordinacijski odbor za provedbu mjera Akcijskog plana razvoja kulture i medija te kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara osnovan početkom 2024. u Ministarstvu kulture i medija. Istaknula je važnost brošure i radne skupine za suzbijanje SLAPP-a osnovane 2021. koja je okupila stručnjake i sve one koji, kako je istaknula, imaju nešto reći o SLAPP-u kako bi se zaustavila ta negativna praksa. Dogodilo se ono što smo željeli, a to je da se i unutar pravosudnog sustava i medijske struke osvijestilo o kakvom se problemu radi i da je upravo rano prepoznavanje SLAPP tužbi ključan alat kojim će se odvratiti pravosuđe da uđe u sudske postupke, kazala je ministrica.
Dodala je i da je, s druge strane, rad na suzbijanju SLAPP tužbi bila prilika i da se osvijeste novinari i urednici koje su profesionalne granice u bavljenju medijskim poslom u skladu sa Zakonom o medijima i ostalim zakonima.

Jasna Vaniček-Fila, nacionalna koordinatorica  projekata za sigurnost novinara Vijeća Europe i OSCE-a te članica Vijeća za elektroničke medije istaknula je kako je najvažnija svrha brošure podizanje svijesti u stručnoj i općoj javnosti o negativnim posljedicama zlonamjernih sudskih postupaka protiv javnog djelovanja – SLAPP-a, istaknuvši kako je niz provedenih zajedničkih edukacija za suce i novinare kako u Zagrebu, tako i u svim regionalnim centrima Pravosudne akademije u Hrvatskoj te predstavništvu Europske komisije u RH,  i na međunarodnoj razini prepoznat kao najbolji način i model za promociju ove važne teme, odnosno suzbijanje SLAPP-a.

Brošuri je dodan i QR kod koji vodi na službeni tekst EU Direktive, QR kod obrazovnog materijala o SLAPP-u za sučelje koje se koristi u edukacijama Pravosudne akademije, kao i mail adresa Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije (MPUDT) na koju se mogu javiti sve mete SLAPP-a.

Ova edukativna brošura u prijelaznom će razdoblju do transponiranja Direktive (EU) 2024/1069 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. travnja 2024. o zaštiti osoba uključenih u javno djelovanje od očito neosnovanih tužbi ili zlonamjernih sudskih postupaka („strateške tužbe usmjerene protiv javnog djelovanja”) u nacionalno zakonodavstvo biti alat sucima i odvjetnicima za rano prepoznavanje SLAPP-a te odbacivanje/odbijanje takvih tužbi.

„Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije kao nositelj izrade nacrta Prijedloga Zakona o zaštiti osoba uključenih u javno djelovanje kojim će se u nacionalni sustav prenijeti Direktiva (EU) 2024/1069 Europskog parlamenta i Vijeća osnovalo je radnu skupinu sa širokim krugom zainteresiranih institucija te je u izradi prvi nacrt prijedloga Zakona koji će biti upućen u proceduru Vlade Republike Hrvatske u četvrtom kvartalu 2025. godine. Bitno je za naglasiti kako će prijedlog Zakona imati puno šire područje primjene u odnosu na spomenutu Direktivu, odnosno kako će se Zakon primjenjivati i na nacionalne i prekogranične građanske i trgovačke predmete“, izjavila je Petra Jurina, načelnica Sektora za propise građanskog materijalnog i trgovačkog prava Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Dušan Miljuš, koji je na skupu sudjelovao kao predstavnik Sindikata novinara Hrvatske u Radnoj skupini za suzbijanje SLAPP-a govorio je o važnosti suradnje sa sudovima svih razina, budući da su radionice održane diljem zemlje bile idealna prilika za razmjenu iskustava s obje strane. „Suci su bili zainteresirani saznati više o tome kako funkcioniraju mediji, dok su mediji saznali više o rješavanju ovakvih slučajeva iz pravne perspektive“. Zaključno je pozvao sve novinare, suce i tužitelje da dođu na radionice, istaknuvši kako je rezultat dosadašnjeg rada Radne skupine vidljiv u smanjenom broju SLAPP-tužbi.

Ivan Buča, glavni urednik 24sata i član Radne skupine za suzbijanje SLAPP-a ukazao je na dalekosežne posljedice SLAPP tužbi na cijelu medijsku scenu i nakladnike, istaknuvši posebice lokalne medije, za koje takve tužbe i njezine posljedice mogu biti pogubne. Posebno važnom smatra činjenicu da novinari i drugi dionici koji su izloženi SLAPP tužbama od sada takve slučajeve mogu prijaviti direktno, putem e-mail adrese.